W trakcie przygotowań do ślubu przychodzi moment kiedy trzeba wybrać fotografa. Warto żeby był to dobry fotograf ślubny.

Wasz dobry fotograf ślubny powinien…

Pierwszym elementem na który przyszli nowożeńcy zwracają uwagę jest portfolio fotografa. Coś co pozwoli stwierdzić czy dana osoba potrafi fotografować czy tylko „cyka fotki”. Jeżeli spodoba Wam się styl zdjęć warto spróbować dowiedzieć się więcej. Nie zawsze galerie ślubne publikowane w internecie zawierają pełne reportaże z dnia ślubu. Przeważnie jest to niemożliwe z uwagi na szybkość działania strony. Jeżeli chcecie zobaczyć więcej warto umówić się na spotkanie. Pozwoli to przekonać się czy wszystkie zdjęcia prezentują taki sam poziom jak publikowane na stronie i czy reportaż stanowi spójną całość.

Przy okazji spotkania możecie także ocenić jak wygląda komunikacja pomiędzy Wami, a fotografem. Jeżeli czujecie, że fotograf jest otwarty na Wasze pomysły i oczekiwania, a jego sposób pracy Wam odpowiada, możecie spodziewać się dobrej współpracy i efektów w postaci pięknych zdjęć ślubnych.

Kolejnym elementem jest licencja fotografa, pozwalająca fotografować uroczystości liturgiczne. Licencja poprzedzona jest kursem dla fotografów i wydawana przez Kurię Biskupią. Jest to o tyle ważne, że zdarzają się parafie w których księża niechętnie patrzą na fotografów w trakcie ceremonii ślubnej. Wynika to czasami niestety z zachowania fotografa. Ukończenie kursu i posiadanie licencji jest gwarancją poprawnego zachowania w świątyni podczas liturgii.

Umowa z fotografem

Kiedy jesteście przekonani, że jest to fotograf dla Was i uzgodnicie szczegóły realizacji warto zadbać o sformalizowanie ustaleń. Niezależnie od tego czy macie do czynienia z fotografem prowadzącym stacjonarny zakład fotograficzny, czy freelancerem powinniście spisać umowę. Powinna zawierać szczegółowy zakres realizacji i wzajemnych zobowiązań, oraz ustalenia finansowe.