Fotografia towarzyszy nam na każdym kroku. Kiedyś postrzegana jako zajęcie elitarne, dziś dzięki technice dostępna dla każdego. Są jednak momenty w których warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa. Niewątpliwie jednym z takich wydarzeń jest uroczystość ślubna. I chociaż wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, wierzcie mi warto. Dlaczego? Postaram się to poniżej wytłumaczyć.

Profesjonalista czy wujek?

Ponieważ fotografią ślubną zajmuję się dość długo, odbyłem dużo rozmów z klientami szukającymi fotografa ślubnego. Znaczna ich część po zapytaniu o wolny termin przechodziła do zasadniczego pytania: ile to będzie kosztowało? W tym momencie oprócz przedstawienia cennika dla poszczególnych pakietów staram się wskazać co oprócz zdjęć wpływa na cenę. Jednych to przekonuje i zostają moimi zadowolonymi klientami. Inni szukają rozwiązań alternatywnych pozwalających uniknąć kosztów. Najczęstszym sposobem uniknięcia kosztów jest poproszenie o wykonanie zdjęć kogoś z rodziny lub znajomych. Ponieważ fotografia i dobrej klasy sprzęt bardzo się upowszechniły wydaje się to być dobrym rozwiązaniem. Jednak pomyślcie czy chcecie wujka lub koleżankę jako gości weselnych obciążać dodatkowym zadaniem. Tym bardziej, że jest to zadanie bardzo odpowiedzialne i wymagające zaangażowania. Kilka razy sam byłem zapraszany w rodzinie jako fotograf na wesele i wiem, że ani to praca, ani zabawa. Wujek niech robi zdjęcia kiedy go najdzie ochota, a nie dlatego, że podjął zobowiązanie. Jeżeli zależy Wam na pełnym reportażu z dnia ślubu pozwólcie gościom bawić się razem z Wami i wynajmijcie fotografa.

Za co płacicie?

Co wobec tego zyskacie w zamian za wydane pieniądze? Oprócz zdjęć oddających klimat tego wyjątkowego dnia także pewność i spokój. Pewność i spokój, że fotograf się pojawi i wykona swoją pracę od początku do końca. Fotograf specjalizujący się w tego typu zleceniach posiada nie tylko odpowiednią wiedzę z zakresu fotografii. Dysponuje także doświadczeniem i odpowiednim zapasem sprzętu. W trakcie reportażu doświadczony fotograf ślubny stara się zawsze być krok przed Wami. Wie jak zająć miejsce gwarantujące dobre ujęcie. Potrafi radzić sobie z trudnymi warunkami oświetleniowymi, na przykład w kościele, gdy użycie światła błyskowego psułoby zdjęcia i rozpraszało uczestników uroczystości. I oczywiście dysponuje więcej niż jednym aparatem na wszelki wypadek. Do tego zapas kart i akumulatorów, żeby w którymś z kluczowych momentów nie okazało się, że „to już jest koniec, nie ma już nic”. W przypadku fotografowania liturgii ważne jest także posiadanie odpowiedniego zezwolenia z Kurii Biskupiej.

Podsumowując. Jeżeli potrzebne są Wam dobre zdjęcia z uroczystości ślubnej i wesela , a pieniądze nie są jedynym kryterium wyboru, jestem do Waszej dyspozycji jako fotograf na wesele.